
Opravdu prodlužuje život? Kávový booster má účinky, které většina lidí podceňuje
Foto: Freepik
Milujete kávu, nebo ji jen tak přežíváte? Ať už patříte k fanouškům, nebo ji pijete jen kvůli povzbuzení, pojďme se podívat, jak na ni nahlíží současná medicína. Připravte se na překvapivé odhalení – káva možná není takový strašák, jak si mnozí myslí.
Káva už dávno není jen obyčejný nápoj na probuzení, ale fenomén, kolem kterého se točí řada otázek a mýtů. Spousta lidí si myslí, že káva je nezdravá, ale moderní medicína nabízí docela jiný pohled. Odborníci z oblasti srdce, zažívání i vnitřního lékařství se na ni dívají mnohem shovívavěji, než byste čekali.
Často slýcháme, že káva škodí zdraví, ale ve skutečnosti může být i užitečným spojencem. Při rozumné konzumaci, která se pohybuje kolem tří až čtyř šálků denně, může mít káva příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Pomáhá snižovat riziko srdečního selhání, podporuje zdraví cév a dokonce může být prevencí proti cukrovce.
Některé studie dokonce naznačují, že pravidelní pijáci kávy žijí déle. Přesto bychom ji neměli považovat za hlavní zdroj tekutin – ideálně doplňovat pitný režim čistou vodou.
Co se stane s vaším tělem, když si ho dopřejete každý den?
Jedním z nejčastějších mýtů je, že káva výrazně zvyšuje krevní tlak. Ano, může ho mírně zvýšit, ale jen na krátkou dobu. Lidé s vyšším tlakem by si měli dávat pozor, ale ani jim lékaři kávu úplně nezakazují – jeden až dva šálky denně jsou v pořádku. Stejně tak by ani lidé s nízkým tlakem neměli překračovat doporučené množství, které odpovídá zhruba čtyřem espressům denně.
Pozor na kombinaci kávy a energetických nápojů, kde je kofeinu ještě víc. Káva má také pozitivní vliv na zažívání. Pomáhá trávení, prokrvuje ledviny a povzbuzuje mysl. Záleží ale na druhu kávy – například turek může být pro žaludek dráždivější než filtrovaná káva nebo espresso.
Pokud vám káva nedělá dobře, zkuste ji pít s mlékem, které neutralizuje kyselost. Pozor si musí dát jen ti, kteří trpí intolerancí laktózy. Na rozdíl od alkoholu káva nezvyšuje riziko rakoviny trávicího traktu.
Lékaři přiznávají, kdy je zázrak a kdy hrozí zdravotní riziko
Z pohledu kardiologů je konzumace kávy spíše prospěšná než škodlivá. Nejnovější výzkumy ukazují, že pití kávy snižuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění, zvlášť u lidí, kteří si ji dopřávají ráno nebo dopoledne. Ti, kteří si dopřejí alespoň dva šálky denně, mají o třetinu nižší riziko úmrtí na srdeční choroby než ti, kteří kávu nepijí.
Káva tak rozhodně není nepřítel, pokud ji pijeme s rozumem. Může být dokonce příjemným společníkem na cestě za zdravějším životem. Pokud vám chutná a nedělá vám potíže, nemusíte se jí vzdávat – naopak, můžete si ji vychutnat bez výčitek.