Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Plechovku s pitím jste nikdy nemyli? Po přečtení těchto důvodů to už nikdy neuděláte

9. 7. 2025
Michaela Hanelová
Plechovku s pitím jste nikdy nemyli? Po přečtení těchto důvodů to už nikdy neuděláte

Plechovky jsou špinavější než veřejné toalety? Výsledky testů vás donutí změnit zvyky

Foto: Getty Images

Osvěžující nápoj z plechovky je v létě lákavou volbou, málokdo však myslí na to, co všechno se na jejím povrchu může skrývat. Jednoduché opláchnutí víčka přitom může ochránit vaše zdraví před nečekanými riziky.

Sáhnout v horkém dni po vychlazeném nealkoholickém pivu nebo limonádě z plechovky je pro mnoho lidí samozřejmostí. Většina z nás se však nezamýšlí nad tím, jakou cestou plechovka urazila, než se dostala do našich rukou, a co všechno na jejím povrchu mohlo ulpět. Pití přímo z plechovky, kterou jsme právě vytáhli z obchodu, se tak může stát nečekanou sázkou do loterie, pokud jde o hygienu.

Zatímco někteří lidé si dávají záležet na tom, aby víčko plechovky před otevřením otřeli nebo omyli, jiní to považují za zbytečnou opatrnost. Odborníci však upozorňují, že tento krok by neměl být opomíjen. Nikdo totiž nemůže s jistotou říct, kde všude plechovka byla a jakým podmínkám byla vystavena, než se dostala do domácnosti.

Jeden detail může změnit vaše zdraví navždy

Cestou z výrobního závodu do obchodu se plechovky často dostávají do kontaktu s různými bakteriemi, prachem a nečistotami. Laboratorní testy opakovaně prokázaly přítomnost mikrobů pocházejících z lidské kůže nebo plísní, a to i na obalech, které na první pohled vypadají čistě.

Tohle o pití z plechovky většina lidí netuší. Jeden detail může změnit vaše zdraví navždy
Foto: Getty Images

Stačí, aby byly skladovány nebo přepravovány společně s dalšími produkty v kamionech nebo letadlech, a riziko kontaminace je na světě. Navíc nelze vyloučit ani možnost, že se na povrchu obalu objeví stopy po hlodavcích. Jejich moč může přenášet nebezpečné bakterie způsobující leptospirózu, která se projevuje horečkami, bolestí svalů a v krajních případech i vážnějšími komplikacemi.

Hygienici varují, proč byste ji měli vždy před pitím umýt

Přestože bakterie v zaschlé moči obvykle dlouho nepřežijí, riziko přenosu infekce zcela vyloučit nelze. Nejjednodušším způsobem, jak tato rizika minimalizovat, je víčko před otevřením opláchnout pod tekoucí vodou, ideálně teplou. Pokud máte možnost, použijte i trochu saponátu a houbičku, následně však nezapomeňte plechovku důkladně opláchnout, aby na ní nezůstaly zbytky čistícího prostředku.

V případě, že nemáte přístup k vodě, postačí i otření víčka vlhčeným ubrouskem nebo čistým hadříkem. Tímto jednoduchým krokem snížíte pravděpodobnost, že se bakterie z povrchu dostanou do vašeho nápoje nebo jídla.

Zdroje: iDnes.cz, CNN, Healthline