Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Pouze 8% mladých Čechů je bez příjmu: Může za to špatný životní styl a velký rodinný komfort

20. 7. 2025
Jan Hrdlička
Pouze 8% mladých Čechů je bez příjmu: Může za to špatný životní styl a velký rodinný komfort

Šokující zjištění: Většina mladých si peníze vydělává sama. Co dělá osm procent výjimku?

Foto: Depositphotos.com

Většina mladých v Česku se spoléhá na vlastní výdělek, mnozí z nich si přivydělávají formou brigád a jen malé procento zůstává bez vlastního příjmu. Výrazné rozdíly se objevují mezi regiony i v motivaci mladých lidí k práci.

Podle nedávného průzkumu zůstává pouze osm procent Čechů ve věku 16 až 30 let bez jakéhokoliv příjmu. Přibližně 28 procent mladých pracuje na plný či částečný úvazek a další výrazná skupina, konkrétně 58 procent, si vydělává díky různým brigádám. Ukazuje se, že řadě mladých nejsou krátkodobé přivýdělky pouze letní záležitostí. Celoročně si brigádou zajišťuje finance asi 35 procent respondentů, zatímco jen přes 23 procent pracuje jen o letních prázdninách.

Výrazně je tato aktivita rozšířená i mezi studenty: celoroční brigády má téměř polovina z nich, devět procent zvládá vedle studia zaměstnání a necelých 35 procent využívá možnosti přivýdělku během letních měsíců. Bez vlastních peněz se tak obejde pouze pět procent studujících.

Brigádnická práce je obzvláště častá v Praze a na Vysočině, kde je kromě širší nabídky pracovních možností také patrný tlak kvůli vyšším životním nákladům. Právě potřeba vlastních peněz a nezávislosti motivuje většinu mladých k hledání práce – víc než 60 procent z nich uvádí, že si chce zajistit finanční svobodu.

Mladí lidé nechtějí pracovat

Necelých 57 procent si přivydělává, aby měli úspory do budoucna, kolem třetiny mladých dává dohromady finance na běžné výdaje typu nájem, doprava nebo školné, případně šetří na konkrétní věci či zážitky. Stejně tak mezi důvody často zaznívá snaha být méně finančně závislý na rodičích.

Dosáhnout skutečné samostatnosti ale pro mladé Čechy není jednoduché – hlavní překážkou zůstávají vysoké ceny bydlení, kvůli nimž se řada z nich bez pomoci rodičů neobejde. Statistiky naznačují, že přibližně 39 procent lidí ve věku 18 až 34 let stále bydlí u rodičů, což mírně převyšuje evropský průměr. Například na Slovensku či v Chorvatsku je toto číslo ještě vyšší, naopak ve Skandinávii žije v této věkové kategorii s rodiči podstatně méně mladých.