Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

U rakoviny plic nejde jen o přežití. Pacienti překvapují lékaře, vše mají ve svých rukách

23. 7. 2025
Michaela Hanelová
U rakoviny plic nejde jen o přežití. Pacienti překvapují lékaře, vše mají ve svých rukách

Když už nezáleží jen na číslech. Přinášíme příběhy těch, kteří díky léčbě rakoviny plic žijí naplno!

Foto: Depositphotos.com

Rozhodnutí o léčbě pokročilé rakoviny plic by mělo vždy být výsledkem otevřené domluvy mezi lékařem a pacientem. Vedle možnosti prodloužení života může zásadní léčba jeho kvalitu i omezit, proto je zásadní, aby nemocní dostávali všechny potřebné informace a mohli si vybrat cestu, která je pro ně nejpřijatelnější.

Léčba pokročilé rakoviny plic přináší těžké otázky nejen pacientům, ale i jejich blízkým a lékařům. Moderní onkologická terapie sice dává šanci na prodloužení života, ale často znamená i značné vedlejší účinky, které mohou pacientům zbývající čas výrazně zkomplikovat.

Plicní lékaři upozorňují, že rozhodnout by měl vždy pacient, a to na základě srozumitelných a úplných informací o tom, co jednotlivé možnosti obnáší – včetně fyzických, psychických i časových dopadů léčby. Ne vždy však pacienti dostávají dostatek vysvětlení a mohou tak činit informované rozhodnutí.

Vedlejší efekty moderní terapie, jako je únava, nevolnost, vyrážka či zažívací obtíže, mohou být pro řadu pacientů navíc velmi zatěžující. Lékaři proto považují za klíčové individuálně zjišťovat, jaké jsou představy pacienta o průběhu jeho nemoci, a tomu podřizovat i zvolený postup.

Pacienti s rakovinou mají šanci na lepší život

V praxi se ukazuje, že zejména starší či ostýchaví pacienti mají problém ptát se na své možnosti a často nerozumí lékařské terminologii. Cílená spolupráce s paliativními týmy pomáhá tyto bariéry odbourávat.

Pneumologové zároveň dlouhodobě zdůrazňují význam včasného odhalení plicní rakoviny, která je zpočátku „tichá“ a bývá odhalena až ve více než 70% případů příliš pozdě, kdy již není možné nádor operovat. Od roku 2022 proto běží program časného záchytu zaměřený na bývalé a současné kuřáky ve věku od 55 do 74 let.

Dosud bylo vyšetřeno přes dvacet tisíc lidí, z toho téměř polovina podstoupila nízkodávkové CT vyšetření. Z tohoto počtu bylo téměř 4% považováno za rizikové a u desítek osob byl potvrzen karcinom plic, přičemž v téměř polovině byla nemoc zachycena opravdu včas.

Stačí přijít na včasné vyšetření

Významnou roli v diagnostice hraje i bronchoskopie. I když Česko v některých diagnostických technologiích zaostává za západní Evropou, možnosti jejich rozvoje jsou výrazné, například v oblasti 3D zobrazení a navigované bronchoskopie. V zemi ale chybí kvalitní přístrojové vybavení i ochota pojišťoven nové zákroky proplácet.

Snahou lékařů i pacientských organizací je, aby měl každý nemocný bez ohledu na místo bydliště šanci na stejnou péči a informace. Vznikl proto manuál, který nově diagnostikovaným pomáhá v orientaci v systému péče, včetně kontaktů na specialisty a informací o nutných vyšetřeních. Kromě toho vzniká i podpůrný klub pro pacienty s touto diagnózou.

Zdroje: MaVe PR