Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Zájezdy na poslední chvíli mizí rychleji než loni. Češi teď řeší, jestli vůbec něco zbyde

7. 7. 2025
Michaela Hanelová
Zájezdy na poslední chvíli mizí rychleji než loni. Češi teď řeší, jestli vůbec něco zbyde

Nabídka last minute zájezdů je o 12% vyšší. Co to znamená pro ceny a šance na levnou dovolenou?

Foto: Freepik

Letní dovolené na poslední chvíli jsou letos v kurzu. Zájem o last minute zájezdy meziročně vzrostl, ceny jsou výrazně nižší než běžně, ale kapacity se rychle plní. Kdo chce ušetřit, musí být připravený jednat bez dlouhého rozmýšlení.

Letní sezóna přináší na český trh znatelně širší nabídku zájezdů na poslední chvíli. Podle údajů cestovních kanceláří se počet tzv. last minute dovolených meziročně zvýšil zhruba o dvanáct procent. Důvodem je hlavně slabší poptávka po předprodejích a větší kapacita cestovních kanceláří, které si letos mohly dovolit rozšířit nabídku. Zájezdy na poslední chvíli jsou přitom zpravidla až o třetinu levnější než ty v běžných termínech, v některých případech lze narazit dokonce na poloviční ceny.

Zatímco dříve byly last minute zájezdy doménou hlavně párů a cestovatelů s volnějšími plány, letos přibývá i rodin s dětmi, které hledají nejvýhodnější variantu dovolené. Pro většinu zákazníků je při výběru rozhodující cena, konkrétní destinace často ustupuje do pozadí. Odborníci upozorňují, že slevy kolem třiceti procent jsou běžné, ale v některých případech mohou být úspory ještě výraznější.

Cestovky hlásí rekordní nárůst last minute zájezdů

Cestovní agentury potvrzují, že nabídka last minute dovolených je letos širší než loni, i když zájem o předprodeje stále hraje významnou roli. Zhruba třetina všech prodejů připadá právě na zájezdy na poslední chvíli, zatímco největší podíl stále drží first minute nabídky. Od přelomu května a června roste zájem o last minute zájezdy každým týdnem až o čtyřicet procent, což je pro cestovní kanceláře jasný signál, že Češi jsou ochotní čekat na výhodnější cenu.

Češi letos loví zájezdy na poslední chvíli. Proč je nabídka větší, ale výběr složitější než dřív?
Foto: Freepik

Zájemci o last minute však musí počítat s tím, že nabídka ubytování a termínů je omezená. Nejčastěji jsou k dispozici menší pokoje vhodné hlavně pro páry, rodiny s více dětmi mají výběr složitější. Statistika prodejů ukazuje, že polovinu zákazníků tvoří páry, třetinu rodiny a zbytek připadá na jednotlivce nebo skupiny přátel.

Některé cestovní kanceláře letos naopak hlásí menší objem last minute zájezdů než loni, protože poptávka po předprodejích byla rekordní. Zájemci o super last minute, tedy dovolenou na poslední chvíli před odletem, mají letos menší šanci než v minulých letech. Trendem je i rychlejší vyprodání výhodných nabídek, takže kdo chce opravdu ušetřit, musí sledovat nabídky a být připravený zareagovat okamžitě.

Zdroje: ČTK, Invia, Travel Family, Alexandria, DER Touristik, Fischer, Exim Tours