Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Nákupy

Nepříjemné překvapení v německém Lidlu. Češi se obávají stejné změny, všichni by na to doplatili

21. 7. 2025
Michaela Hanelová
Nepříjemné překvapení v německém Lidlu. Češi se obávají stejné změny, všichni by na to doplatili

Německý Lidl vzbudil vlnu hněvu. Chystá šokující novinku, Češi mají být ve střehu!

Foto: Depositphotos.com

Německý Lidl začal účtovat poplatek za jednorázové plastové sáčky na ovoce a zeleninu. Symbolický poplatek vyvolal rozruch, přitáhl pozornost spotřebitelů i odborníků a otevřel otázku, zda jsou taková opatření skutečně motivací ke změně chování. Přinese podobný trend brzy i českým obchodům nutnost platit za každý kousek plastu navíc?

Německo už řadu let razí cestu udržitelnosti a snahy o snižování objemu jednorázových plastů. Velcí obchodníci podporují recyklaci, motivují zákazníky k třídění odpadu a investují do vratných obalů. Novou praxí překvapil diskontní řetězec Lidl, když zavedl zpoplatnění plastových sáčků určených na balení ovoce a zeleniny. Tento krok byl přijat nenápadně, bez větší mediální kampaně.

Zákazníci na účtenkách objevili poplatek, který představuje pouze jeden cent za kus. Reakce veřejnosti na novinku byla okamžitá. Spotřebitelé, a především starší generace, diskutovali o účelnosti poplatku hlavně na sociálních sítích. Německá společnost, která si dává záležet na ekologických otázkách, pochybuje, zda je cent dostatečným impulzem ke změně nakupovacího chování.

Rozruch v německých prodejnách Lidl. Češi čekají, zda novinka dorazí i k nám
Foto: Depositphotos.com

Zákazníci v Německu protestují proti změně v Lidlu

Odborníci otevřeně uvádějí, že odpovědnost za omezení plastového odpadu by měli nést hlavně obchodníci, a ne zákazníci, kteří v regálech dál potkávají předbalené saláty či ovoce balené ve více vrstvách plastu. K symbolickému poplatku se přidal nejen Lidl, ale také další německé obchodní řetězce, například Kaufland a Aldi.

Naopak v prodejnách Rewe nebo Edeka zůstávají sáčky prozatím zdarma. Odborná veřejnost doporučuje zaměřit se spíše na benefitní programy pro ty, kdo si nosí vlastní recyklovatelné sáčky, než na symbolická zpoplatnění bez výraznějšího efektu na chování zákazníků. Například environmentální organizace prosazují loajální systém odměn pro ty, kteří aktivně snižují množství odpadu využíváním opakovaně použitelných tašek.

Kritici upozorňují na rozpory: zákazníci si mají platit za jednotlivé sáčky, zatímco řetězce simultánně prodávají předbalené produkty v plastových obalech, které tvoří větší podíl odpadu. Míra zpoplatnění je vnímána spíše jako symbolický krok, nikoliv konkrétní řešení rozsáhlejšího environmentálního problému, který spojuje balení potravin, spotřebitelské návyky i obchodní strategii řetězců.

Drsná reakce Němců na novinku v Lidlu. „Češi, připravte se,“ vzkazují zákazníci
Foto: Depositphotos.com

Chystá šokující novinku, Češi mají být ve střehu!

Přesto přináší Lidl zákazníkům i pozitivní zprávy. Součástí změn v německých obchodech bylo trvalé zlevnění stovek položek zboží, které alespoň částečně vyrovnává nový poplatek za sáčky. Otázkou však zůstává, kdy a zda se podobná praxe rozšíří i do Česka.

Zatím se čeští zákazníci s povinností platit za sáčky nesetkávají a na podobný systém reagují spíše s rezervou. Pokud by však obchodní řetězce tento trend přijaly, dočkali by se Češi opět výzvy, jak být kreativní a hledat způsoby, jak spotřebu plastu snížit.

Například využitím opakovaně použitelných sáčků ze síťoviny, textilie či jiných materiálů. Vývoj v německých obchodech dokazuje, že otázka poplatků za sáčky není jen otázkou ekonomickou, ale do značné míry i společenskou a environmentální.