Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Česko v pohotovosti: Kvůli extrémnímu počasí zasedá povodňová komise. V několika krajích hrozí nebezpečí

7. 7. 2025
Jan Hrdlička
Česko v pohotovosti: Kvůli extrémnímu počasí zasedá povodňová komise. V několika krajích hrozí nebezpečí

Meteorologové varují: Přichází déšť, jaký tu dlouho nebyl. Komise už jedná o opatřeních

Foto: redakce

Na východě Česka hrozí v příštích hodinách mimořádně silné deště, které mohou způsobit povodně. Ústřední povodňová komise proto zasedne už v úterý ráno, aby situaci řešila a koordinovala opatření. Nejvyšší stupeň výstrahy platí pro část Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Ministerstvo životního prostředí svolává na úterní ráno mimořádné jednání Ústřední povodňové komise. Důvodem jsou očekávané extrémní srážky, které mají zasáhnout především horské oblasti Beskyd a Jeseníků. Podle meteorologů může v některých místech během krátké doby spadnout až 200 milimetrů srážek, což znamená až 200 litrů vody na metr čtvereční.

Jednání komise začne v půl osmé ráno. Hlavními tématy budou aktuální vývoj počasí a možné dopady na regiony, které jsou nejvíce ohrožené. Zástupci ministerstva i meteorologického ústavu budou informovat o předpokládaném průběhu dešťů a připravenosti na případné komplikace.

Výstraha před extrémními srážkami se týká zejména oblastí kolem Rožnova pod Radhoštěm a Vsetína ve Zlínském kraji, dále pak regionů Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná a Třinec v Moravskoslezském kraji. V dalších částech Moravy a Slezska se očekává vydatný až velmi vydatný déšť.

Podle předpovědi budou nejsilnější srážky zasahovat území hlavně v úterý odpoledne a večer, pokračovat mají i v noci na středu a během středečního dopoledne. Poté by měl déšť postupně slábnout. Hladiny řek, které odvádějí vodu z Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat, mohou po silných deštích rychle stoupat a místy překročit první povodňový stupeň. Meteorologové budou situaci průběžně upřesňovat a informovat veřejnost.

Připomíná se také loňská povodňová situace, kdy v září zasáhly Moravskoslezský a Olomoucký kraj ničivé záplavy. Nejvyšší úhrny srážek tehdy zaznamenaly Jeseníky, kde napršelo až 500 litrů vody na metr čtvereční. Na severních horách spadlo mezi 300 a 400 litry, zatímco ve zbytku republiky se úhrny pohybovaly mezi 100 a 200 litry.

Zdroje: Seznam Zprávy, iPrima Zoom, In-Počasí