
Francie šetří jako nikdy: Zmizí hned dva státní svátky?
Foto: Depositphtos.com
Francouzská vláda přichází s opatřeními, která by mohla zásadně ovlivnit každodenní život obyvatel. Navrhuje mimo jiné zrušit dva státní svátky, čímž chce posílit veřejné finance a snížit rozpočtový schodek, který v současné době patří k největším v eurozóně.
Francie aktuálně zvažuje, jak zlepšit stav svého rozpočtu a podle některých vyjádření by zrušení dvou státních svátků mohlo přinést úsporu v řádu několika miliard eur. Tento krok je součástí širšího balíku opatření v hodnotě téměř 44 miliard eur, který má za cíl zmírnit aktuální rozpočtový deficit. Soubor změn byl představen s jasnou prioritou – dostat státní finance pod kontrolu a snížit tempo zadlužování.
Mezi navrhovanými změnami vláda počítá s novou daní pro nejbohatší, zmrazením důchodů a sociálních dávek v hodnotě roku 2025. Ve hře je také prodej státních podílů v několika podnicích. Podle některých komentářů je francouzská ekonomika závislá na vysokých státních výdajích a současný trend růstu dluhu označují za velmi rizikový.
Dluh se momentálně zvyšuje rychlým tempem, což by mohlo v budoucnu znamenat výdaje na úroky až ve výši 100 miliard eur ročně, pokud se situace nezmění. Vláda proto vyzývá obyvatele ke zvýšení produktivity a k tomu, aby celoroční ekonomická aktivita byla vyšší.
Francie se rozhodla zlepšit rozpočet
Hlavním cílem je snížit rozpočtový schodek na příští rok na 4,6% HDP z letošních předpokládaných 5,4%. Ambice do roku 2029 pak počítají s tím, že pařížská vláda stáhne schodek pod tříprocentní limit stanovený Evropskou unií.
Pokud by se Francie rozhodla pro snížení počtu státních svátků, nešla by v Evropě touto cestou poprvé. Podobné kroky už zavedlo například Portugalsko, které v rámci úsporných opatření v roce 2013 omezilo počet svátků, přičemž tato změna byla o několik let později opět zrušena.
Ve srovnání s Českou republikou, kde je státních svátků třináct, mají Francouzi jedenáct dní volna. Specifikem ve Francii je však to, že školy a firmy často zavírají i ve dnech, které navazují na státní svátky a víkendy, což má zvláště v květnu podle zahraničních analýz negativní dopad na výkon ekonomiky.
Mezi svátky, jejichž zrušení se zvažuje, patří například velikonoční pondělí a osmý květen, kdy si země připomíná konec druhé světové války v Evropě. Prosazení těchto návrhů však nemusí být snadné, protože vláda nemá v parlamentu většinu. Hrozí tak, že změny narazí na odpor a současný kabinet by mohl čelit i hlasování o důvěře, což už v minulosti vedlo ke změně vedení vlády.
Zdroje: APF, BBC, Le Monde, Daily Maily