
Národní poklad Karel Gott: Kolik dostával v důchodu? Číslo, které vás rozčílí
Foto: Nextfoto.cz
Přestože byl Karel Gott ikonou české hudby a jeho jméno zná snad každý, výše jeho státní penze zůstala za očekáváním. Jak je možné, že člověk s takovým přínosem pro společnost nedosáhl na důchod odpovídající jeho zásluhám?
Když se řekne Karel Gott, většině z nás se vybaví nejen jeho nezaměnitelný hlas, ale i písně, které provázejí české domácnosti napříč generacemi. Jeho tvorba se stala součástí svátečních tradic, pohádek i filmů. Přestože během života odváděl státu nemalé částky a jeho pracovní nasazení bylo obdivuhodné, výše jeho důchodu zůstala spíše symbolem nedostatků českého systému než oceněním celoživotní práce.
Výpočet starobního důchodu v Česku je postaven na dvou základních složkách. První je pevně daná částka, která se stanovuje jako desetina průměrné mzdy v zemi. Druhou představuje procentní výměra, jejíž výše závisí na délce odpracovaných let, výši příjmů a také například na počtu vychovaných dětí. Součet těchto dvou složek tvoří výslednou částku, kterou stát měsíčně vyplácí. V současnosti je minimální důchod 5 460 korun, což je částka, která sotva pokryje základní životní potřeby.
Směšný důchod, který běžný Čech nechápe
Karel Gott měl samozřejmě nárok na vyšší penzi díky svým příjmům a dlouhé pracovní kariéře, přesto jeho měsíční důchod při nástupu do penze činil přibližně 20 tisíc korun. Postupem let, zejména díky pravidelnému navyšování, se částka zvýšila na zhruba 35 tisíc korun. Ani tak se však nejednalo o sumy, které by odpovídaly jeho věhlasu nebo tomu, co se o jeho důchodu mezi lidmi tradovalo.

Zajímavostí je, že Karel Gott svůj důchod nevyužíval pro vlastní potřebu. Pravidelně jej věnoval na charitativní účely a podporoval ty, kteří to potřebovali nejvíce. Jeho štědrost a lidskost tak přesahovaly i oblast financí.
Vydělal miliony, dostal směšné drobné
Pokud se podíváme na důchody v zahraničí, zjistíme, že český systém je ve srovnání s jinými státy poměrně přísný. Například v Maďarsku mohou lidé s průměrnou mzdou očekávat penzi ve výši 94 procent svého předchozího příjmu, v Turecku dokonce přesahuje průměrný důchod běžnou mzdu.
Lucembursko nebo Nizozemsko jsou na tom ještě lépe. V Česku se tak stále více lidí ptá, jak se na stáří zajistit. Jedinou jistotou zatím zůstává spoření, pravidelné odvádění pojistného a trpělivé čekání na reformu, která by mohla přinést větší spravedlnost a jistotu pro všechny.
Zdroje: cnn.iprima.cz, cssz.cz, e15.cz