
Šokující odhalení na trhu s auty. U třetiny prodaných ojetin letos zmanipulovali tachometr
Foto: Depositphotos.com
Zhruba každé třetí ojeté auto prodané v České republice mělo upravený počet najetých kilometrů, přičemž běžně se na tachometru odebírá více než 100 000 kilometrů. Zákazníci tak často platí mnohem víc, než odpovídá skutečné hodnotě vozu. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Cebia specializující se na ověřování původu vozidel.
Na českém trhu ojetých vozů se nadále ve velkém objevují automobily s upraveným počtem najetých kilometrů. Podle údajů vyhodnocených v první polovině letošního roku činila průměrná hodnota na tachometru prodaných osobních aut 145 000 kilometrů, což ve srovnání s předchozím rokem znamenalo drobný nárůst o tisíc kilometrů.
Stáří prodávaných aut se ale zvýšilo v průměru o sedm měsíců, což nyní činí průměrně 9,8 roku. Z prověření společnosti Cebia vyplývá, že zákazníci by měli být při koupi ojetiny velmi obezřetní. Stočené tachometry jsou častější jak u starších vozů, zejména těch dovezených ze zahraničí, tak paradoxně i u mladších aut s vyšší roční porcí kilometrů. Právě u mladších aut s nájezdem přes 30 tisíc kilometrů za rok je riziko manipulace s tachometrem obzvlášť vysoké.
Upozorňuje se přitom, že stažení počtu ujetých kilometrů o 50 tisíc může zvýšit konečnou cenu auta až o deset až třináct procent. Kupující tak často přeplatí sumu, která se v případě průměrné ceny kolem 300 tisíc korun pohybuje mezi 30 a 40 tisíci korunami. Zpravidla je čekají i neplánované výdaje za náročnější opravy a údržbu, které by u vozidel s vyšším skutečným nájezdem přišly dříve, než by u nižšího očekávali.
V dubnu letošního roku se nejčastěji odhalovaly upravené tachometry u značek Škoda, BMW, Volkswagen, Mercedes-Benz, Audi, Ford, Renault, Peugeot, Toyota a Fiat. Tyto značky tvořily přibližně osmdesát procent všech případů. Mezi vozy, u kterých byla manipulace prokázána, se objevil i luxusní model Rolls-Royce z roku 2011.