Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Nevídaný obrat na českém trhu: Kdo začne pracovat v tomto oboru, bude během chvíle milionářem

17. 7. 2025
Michaela Hanelová
Nevídaný obrat na českém trhu: Kdo začne pracovat v tomto oboru, bude během chvíle milionářem

Zoufalý nedostatek řemeslníků žene jejich výplaty nahoru. Firmy přitlačily na mzdy

Foto: Depositphotos.com

Mzdy českých řemeslníků rostou. Důvodem je jejich dlouhodobý nedostatek na trhu práce, což výrazně ovlivňuje nástupní odměny napříč obory. Za poslední rok vzrostla nejvíce mzda lakýrníků – o deset procent, až k hranici 44 tisíc korun. Podobný trend sledují také zámečníci, instalatéři, topenáři i truhláři, jejichž platy stoupaly o několik procent.

V Česku nyní chybí přibližně 100 tisíc kvalifikovaných řemeslníků. Největší nedostatek hlásí stavebnictví, kde scházejí zedníci, klempíři, pokrývači, ale také instalatéři a topenáři. Problém s dlouhými čekacími lhůtami zažívají nejen domácnosti, ale i firmy, které mají obtížnou situaci při shánění elektrikářů, plynařů či kominíků.

Výrazný nárůst mezd dokládá i statistika Českého statistického úřadu, podle níž průměrná mzda v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla o 6,7 procenta na téměř 47 tisíc korun. Zaměstnanci si oproti loňsku polepšili v průměru o 2943 korun, přičemž i po započtení inflace reálně vydělali o 3,9 procenta více.

Řemeslníci se stávají zlatem, platy rostou rekordně. Můžou si vybírat, kde pracovat
Foto: Depositphotos.com

Nedostatek řemeslníků žene jejich výplaty nahoru

Podle odborníků je vyšší ohodnocení pro řemeslníky zasloužené. Fyzicky náročné profese, jako jsou obkladači pracující s velkoformátovými materiály nebo pokrývači a klempíři, kteří odvádí své úkoly v jakémkoli počasí a často ve výškách, vyžadují nejen zručnost, ale i odvahu. Řemeslnická práce tak zůstává klíčovou součástí mnoha odvětví.

Situaci však komplikuje ubývající zájem mladých lidí o technické školy a učiliště. Odborné instituce i zaměstnavatelské asociace varují, že výuka pracovních činností je na základních školách často příliš teoretická a mladí lidé postrádají reálný kontakt s řemeslnou praxí. Přestože modernizace a automatizace proměňují některé průmyslové obory, řemeslné profese zůstávají podle expertů stabilní a úbytek pracovníků zatím nic nevyváží.

Jedním z významných zdrojů pracovních pozic v oboru je portál JenPráce.cz, který na trhu funguje více než deset let a zprostředkovává nabídky napříč celou Českou republikou. Průměrný zájem o nové pozice u řemeslníků klesl během roku o 7 procent – na jednu nabízenou pracovní příležitost tak reaguje aktuálně pouze šest uchazečů.

Zdroje: Jenprace.cz, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Český statistický úřad, Národní pedagogický institut