Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Tohle většina lidí netuší: Skrytý nepřítel v krvi může urychlit ztrátu paměti i rozvoj demence

11. 7. 2025
Michaela Hanelová
Tohle většina lidí netuší: Skrytý nepřítel v krvi může urychlit ztrátu paměti i rozvoj demence

Tichý zabiják paměti: Proč je vysoký krevní tlak ve středním věku tak nebezpečný?

Foto: Getty Images

Zanedbaná léčba hypertenze v produktivním věku může mít vážné následky v podobě rozvoje demence a Alzheimerovy nemoci v pozdějším věku. Nová data ukazují, že počet pacientů s touto diagnózou v Česku rychle roste a s ním i náklady na jejich léčbu.

Alzheimerova nemoc je považována za nejčastější příčinu demence a postihuje stále větší část stárnoucí populace. Odhaduje se, že v osmdesáti letech trpí tímto onemocněním až třetina lidí. Nemoc zasahuje mozkovou tkáň a vede ke zhoršení paměti, řeči, myšlení i úsudku.

Mezi hlavní rizikové faktory patří kromě neléčeného vysokého krevního tlaku také zhoršení sluchu ve vyšším věku, nedostatek sociálních kontaktů, úrazy hlavy, špatně kompenzovaná cukrovka nebo zvýšená hladina cholesterolu.

Zdravotní pojišťovny v posledních letech evidují prudký nárůst počtu pacientů, kteří se s Alzheimerovou nemocí léčí. S tímto trendem rostou i výdaje na zdravotní péči – jen za posledních pět let vzrostly náklady na léčbu těchto pacientů téměř trojnásobně, z 175 milionů korun v roce 2020 až na téměř půl miliardy v roce 2024.

Změna, kterou nepoznáte hned: Vysoký tlak tiše poškozuje mozek a zvyšuje riziko demence
Foto: Getty Images

Neléčený tlak v mládí může vést k demenci v důchodu

Odborníci upozorňují, že s prodlužující se délkou života se bude počet pacientů s Alzheimerovou chorobou dál zvyšovat. Zatímco kolem 65. roku života se nemoc vyskytuje přibližně u tří procent populace, v osmdesáti letech už jde o dvacet až třicet procent a mezi lidmi nad devadesát let až o čtyřicet procent.

Moderní diagnostické metody umožňují rozpoznat nemoc mnohem dříve než v minulosti, což přispívá k lepší péči o pacienty. Průběh onemocnění je často spojen se změnami osobnosti, výkyvy nálad, neklidem, agresivitou nebo depresemi. Otázka dědičnosti zůstává nejasná, ale v rodinách, kde se Alzheimerova nemoc vyskytla, je riziko rozvoje vyšší.

Zásadní roli v prevenci hraje správná léčba vysokého krevního tlaku již ve středním věku. Odborníci opakovaně varují, že právě neléčená hypertenze může významně zvýšit pravděpodobnost rozvoje demence v pozdějším věku. V posledních letech se výrazně zlepšila dostupnost i kvalita péče o pacienty s neurodegenerativními onemocněními.

Zdroje: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
Neurologická klinika FN Hradec Králové