Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Kdo klikne na tento e-mail, přijde o všechny svoje úspory. Pojišťovny varují před letní hrozbou

11. 7. 2025
Michaela Hanelová
Kdo klikne na tento e-mail, přijde o všechny svoje úspory. Pojišťovny varují před letní hrozbou

Stačí kliknout a přijít o vše: Podvodné e-maily s přeplatky teď zaplavily Česko, varují úřady

Foto: Getty Images

Falešné zprávy o vrácení peněz se šíří internetem, jejich cílem je vylákat osobní údaje a přístup k bankovním účtům. VZP před tímto trikem důrazně varuje.

Internetoví podvodníci se opět snaží využít důvěřivosti lidí a vracejí se ke známé taktice, která má za cíl získat citlivé informace. Tentokrát rozesílají e-maily, které se tváří jako oficiální upozornění na možnost vrácení přeplatku nebo příspěvku. Ve skutečnosti však nejde o žádnou výhodnou nabídku, ale o promyšlený pokus, jak se dostat k penězům nic netušících obětí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna proto upozorňuje, že jde o podvodné jednání. Podvodné e-maily působí na první pohled velmi přesvědčivě. V předmětu zprávy bývá uvedeno například „Vrácení peněz od VZP ČR“ a jako odesílatel figuruje „VZP ČR – klientské centrum“ nebo jiný důvěryhodně znějící název.

Při bližším zkoumání však lze odhalit drobné nesrovnalosti, například neobvyklou e-mailovou adresu s koncovkou zahraniční domény namísto české. Právě to by mělo být varovným signálem, že něco není v pořádku.

Nové e-maily slibují peníze, ve skutečnosti jde o past
Foto: Getty Images

Podvodné e-maily teď cílí na každého

Útočníci se snaží vzbudit dojem, že komunikace probíhá přímo s pojišťovnou, a přesvědčit příjemce, aby jim poskytl požadované údaje. Pokud jim člověk vyhoví a zadá své bankovní informace, vystavuje se riziku, že jeho účet bude zneužit a přijde o své úspory.

VZP opakovaně zdůrazňuje, že nikdy nepožaduje aktualizaci bankovních údajů prostřednictvím e-mailu, a to ani v případě přeplatků nebo nedoplatků. Vyplněním těchto údajů by člověk pouze umožnil podvodníkům přístup ke svým financím.

Podobné podvody se v minulosti objevily i v jiných variantách – například s falešnými zprávami o údajném dluhu na pojistném, nebo s nabídkou účasti ve smyšleném průzkumu, kde měla být odměnou lékárnička v hodnotě několika tisíc korun.

Vždy však šlo o snahu vylákat osobní informace a získat neoprávněný přístup k penězům. Lidé by proto měli být při čtení e-mailů obezřetní a vždy si ověřit, zda komunikují skutečně s oficiální institucí. Důležité je také kontrolovat, z jaké adresy zpráva přišla – jediná oficiální doména VZP ČR je vzp.cz.

Zdroje: VZP ČR, aktuální bezpečnostní upozornění