
Evropa v sevření rekordních veder: Požáry, úmrtí i uzavřené školy. Kdy přijde vytoužené ochlazení?
Foto: Profimedia-zakoupená licence
Po týdnech extrémních teplot, které lámaly historické rekordy, zažívá Evropa mírné ochlazení. Přesto však v některých oblastech panují podmínky, které ohrožují zdraví lidí i infrastrukturu. Jižní Evropa se stále potýká s teplotami přesahujícími čtyřicet stupňů Celsia, zatímco na severu kontinentu se rtuť teploměru konečně drží níže. S vedry však přichází i další nebezpečí – požáry, úmrtí a chaos v dopravě i energetice.
Nejvíce postiženou zemí zůstává Španělsko, kde červen přepsal klimatické tabulky jako nejteplejší v historii měření. V Andalusii a jižní Kastílii dosahovaly teploty i v posledních dnech čtyřicítky, což mělo tragické následky. U katalánského města Lleida přišli o život dva pracovníci farmy při požáru, jehož příčina se stále vyšetřuje. Podle předběžných informací mohl oheň způsobit žhavý motor zemědělského stroje, přičemž silný vítr napomohl rychlému šíření plamenů.
K likvidaci požáru nakonec přispěla až prudká bouřka. Vedra si ve Španělsku vyžádala už několik obětí, včetně malého dítěte. Další tragédie se odehrály ve městech Castellón a Alicante, kde zemřeli lidé na vyčerpání z horka. Podobně kritická situace panuje i v sousedním Portugalsku, kde meteorologové varují před teplotami až 44 °C a úřady vydaly výstrahy pro většinu území. Turisté i místní se snaží přežít vedra ve stínu a s chlazenými nápoji, zatímco hasiči bojují s požáry v několika regionech.
Výstrahy, uzavřené školy i výpadky energií
V Itálii vystoupaly teploty přes třicet stupňů téměř po celé zemi, přičemž na Sardinii zemřeli dva starší muži na následky přehřátí a v Turíně podlehla mladá žena infarktu během cvičení v přehřáté posilovně. Ve Francii musely úřady uzavřít více než tisíc škol a na několik dní byl pro veřejnost nepřístupný i vrchol Eiffelovy věže.
Přestože teploty na jihu a východě Francie už nepřekračují třicítku, meteorologové varují před silnými bouřkami a přívalovými dešti.Německo zažilo nejteplejší den roku s teplotami až 39,3 °C v Porýní-Falci. Bouřky, které přišly ve středu večer, způsobily pády stromů a komplikace v dopravě, ale větší škody nebyly hlášeny. Na jihu země se očekávají další silné bouřky, zatímco severozápad už pocítil mírné ochlazení.
Řecko a Turecko bojují s plameny
Požáry sužují i jihovýchod Evropy. V Řecku muselo být evakuováno kolem tří tisíc lidí, včetně desítek českých turistů, z oblasti postižené požárem na Krétě. Turecko hlásí rozsáhlé požáry v turisticky oblíbeném regionu Izmir, kde zasahují jak pozemní, tak letecké hasičské jednotky.
Podle meteorologů je příčinou těchto extrémních jevů tzv. „heat dome“ – atmosférický jev, kdy se nad kontinentem udrží mohutná vrstva horkého vzduchu, která brání ochlazení a přináší rekordní teploty. Odborníci varují, že podobné vlny veder budou kvůli změně klimatu čím dál častější a intenzivnější. Úřady napříč Evropou proto apelují na veřejnost, aby dodržovala bezpečnostní opatření a chránila zejména seniory, děti a další rizikové skupiny.
Zdroje: BBC, Reuters, Euronews, DW, Watchers News, Severe Weather Europe