Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Tohle bude strašit pachatele celý život. Dětský certifikát přináší zásadní změnu

3. 7. 2025
Michaela Hanelová
Tohle bude strašit pachatele celý život. Dětský certifikát přináší zásadní změnu

Doživotní záznam pro sexuální a násilné pachatele: Senát schválil přísnější pravidla pro práci s dětmi

Foto: Freepik

Sexuální delikventi a pachatelé závažných násilných činů již zřejmě nebudou moci nikdy pracovat s dětmi. Senát dnes schválil novou podobu tzv. dětského certifikátu, která zásadně zpřísňuje podmínky pro zaměstnávání osob s trestní minulostí v oblastech péče o děti. Návrh nyní čeká na podpis prezidenta Petra Pavla.

Novela trestního práva zavádí povinnost doživotního zápisu do evidence pro osoby, které spáchaly trestné činy s horní hranicí trestu alespoň pět let odnětí svobody. Tito lidé tak budou mít trvalý záznam v rejstříku skutečností důležitých pro práci s dětmi, což jim znemožní zaměstnání v této oblasti. U méně závažných činů, kde je horní hranice trestu nižší, bude platit zákaz práce s dětmi na 20 let, přičemž tato lhůta nebude zkracována.

Nová úprava vymezuje konkrétní trestné činy, u kterých bude zápis do dětského certifikátu automatický. Jedná se především o sexuální a násilné činy namířené proti životu a zdraví. U jiných úmyslných trestných činů, například výtržnictví, bude o zápisu rozhodovat soud. Evidence se bude týkat i právnických osob a pro mladistvé platí mírnější pravidla – záznam bude veden pouze na základě rozhodnutí soudu.

Zápis v evidenci bude překážkou pro výkon povolání, která vyžadují pravidelný kontakt s dětmi – například pro učitele, pracovníky v ústavní či ochranné výchově, dětské lékaře, zdravotníky, pracovníky sociálně-právní ochrany dětí či zaměstnance v sociálních službách. Čistý dětský certifikát bude povinný také pro provozování některých živností, jako jsou sportovní a tělovýchovné služby, péče o malé děti, psychologické poradenství či masérské služby.

Evidence se bude vztahovat i na osoby odsouzené od roku 2005, kdy byl zaveden elektronický rejstřík. Právní úprava tak působí zpětně, což vyvolává kritiku některých odborníků. Podle nich je taková retroaktivita v rozporu se zásadami právního státu a absence možnosti soudního přezkumu je problematická. Původní návrh na kratší dobu zápisu neprošel, a tak zůstává v platnosti nejpřísnější varianta.

Zdroje: ČTK, Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo spravedlnosti